Co w Prawie Piszczy | E-sklepy do opodatkowania?
5136
post-template-default,single,single-post,postid-5136,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

E-sklepy do opodatkowania?

2 lutego Rządowe Centrum Legislacji opublikowało długo zapowiadany projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, zwany również podatkiem od handlu. Projekt ten zakłada opodatkowanie nie tylko sklepów tradycyjnych, ale również sklepów internetowych, co wynika z wprowadzenia do ustawowej definicji sprzedaży detalicznej zbycia towarów na postawie umowy sprzedaży na odległość.

Wprowadzenie podatku od e-sklepów ma oczywiście przeciwników i zwolenników. Wśród tych ostatnich na pewno znajdą się przedstawiciele sklepów stacjonarnych, dla których sklepy internetowe, których ilość przekroczyła w Polsce 20 tysięcy, stanowią poważną konkurencję. Przeciwnicy podkreślają natomiast, że podatek wpłynie negatywnie na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw internetowych oraz w konsekwencji na dalszy rozwój branży e-commerce w Polsce.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie trzech stawek podatkowych: 0,7%, 1,3% i 1,9%, zależnie od wysokości przychodu uzyskiwanego przez sklep oraz od tego, czy handel jest prowadzony w tygodniu czy w weekendy. Sposób naliczania podatku odbiega więc od pierwotnych zapowiedzi – rząd odszedł od planowanego kryterium powierzchni danego sklepu. Zwolniony od podatku będzie przychód do wysokości 1.500.000 zł miesięcznie

Projekt został skierowany do konsultacji międzyresortowych, można się więc spodziewać, że jego ostateczny kształt podlegał będzie jeszcze modyfikacjom. Będziemy na bieżąco przyglądać się dalszym pracom legislacyjnym, a w szczególności ich skutkom dla przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe.

Autor: admin

Zaproponuj znajomym
Brak komentarzy.

skomentuj