Co w Prawie Piszczy | Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji TP – od kiedy?
7124
post-template-default,single,single-post,postid-7124,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji TP – od kiedy?

W ostatnich dniach coraz częściej podatnicy otrzymują od swoich urzędów skarbowych wezwania do złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej (art. 9a ust. 7 ustawy o CIT). W skrócie oświadczeniem tym podatnik potwierdza (pod rygorem odpowiedzialności karnej), że posiada dokumentację TP (nie należy go mylić z oświadczeniem, o tym, że jest zobowiązany do jej sporządzenia – pole 24 w zeznaniu CIT-8).

Na pierwszy rzut oka – w wezwaniach nie ma nic dziwnego, skoro ten przepis znajduje się już w aktualnej ustawie o CIT. Problem w tym, że organy podatkowe wzywają do złożenia takiego oświadczenia za rok podatkowy zakończony w 2016 r. Czy podatnicy zobowiązani do posiadania dokumentacji podatkowej za rok 2016, rzeczywiście mają obowiązek złożenia oświadczenia o jej sporządzeniu za zakończony już rok podatkowy?

Powyższy obowiązek został objęty przepisem przejściowym, zgodnie z którym stosuje się go od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2016 r. Wydaje się, że ustawodawca miał na myśli wprowadzenie tego obowiązku za rok podatkowy rozpoczynający się w 2017 r. (a nie od roku 2017, tj. wstecznie za zakończony 2016 r.). Zatem, wezwanie do złożenia takiego oświadczenia za 2016 r. jest niezasadne.

Wskazuje na to już sama konstrukcja zeznania rocznego CIT-8. W wersji 24 tego zeznania (właściwa wersja w przypadku dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2016 r.) brak jest pola, w którym podatnik miałby złożyć oświadczenie, o którym mowa w art. 9a ust. 7 ustawy o CIT.

Dopiero w wersji 25 zeznania CIT-8 (właściwa wersja w przypadku dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2017 r.) widnieje takie pole (poz. 34. Oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej, o którym mowa w art. 9a ust. 7 ustawy).

Potwierdza to, że obowiązek złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej istnieje dopiero za rok podatkowy zakończony 31 grudnia 2017 r. w zeznaniu rocznym składanym do 1 kwietnia 2018 r. (w przypadku roku podatkowego zbieżnego z rokiem kalendarzowym).

W razie otrzymania opisanego wyżej wezwania w kontakcie z urzędem należy jednak zachować wzmożoną ostrożność. Praktyczne skutki odpowiedzi mogą się bowiem różnić w zależności od sytuacji konkretnego podatnika i jego obowiązków w zakresie cen transferowych.

 

Autorzy:

Wojciech Niedźwiedzki – stażysta, dział podatkowy, t: +48 71 75 00 826, wojciech.niedzwiedzki@olesinski.com
Wojciech Fryze – adwokat, senior manager, t: +48 71 75 00 721, wojciech.fryze@olesinski.com

Autor: Wojciech Niedźwiedzki

STAŻYSTA DZIAŁ PODATKOWY

T: (+48) 71 750 08 26
E: wojciech.niedzwiedzki@olesinski.com

Zaproponuj znajomym
Brak komentarzy.

skomentuj