Co w Prawie Piszczy | Nowe znaki towarowe – nowe możliwości
7132
post-template-default,single,single-post,postid-7132,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

Nowe znaki towarowe – nowe możliwości

Z początkiem października weszły w życie zmiany dotyczące unijnego znaku towarowego. Reforma wprowadza szereg nowych możliwości, w tym rejestrację nieznanego dotąd znaku multimedialnego. Ułatwia także uzyskanie ochrony m.in. na znaki ruchome, dźwiękowe, czy holograficzne, jak również składające się z kolorów. Zmiany są znacznym uproszczeniem dla przedsiębiorców, zwłaszcza z branży filmowej, rozrywki multimedialnej czy e-commerce.

Dotychczas znak towarowy mógł składać się z „jakiegokolwiek oznaczenia, które można przedstawić w formie graficznej”. Od 1 października 2017, wymagana jest jedynie możliwość jego przedstawienia w sposób pozwalający na ustalenie przedmiotu ochrony (przykładowo w postaci nagrania dźwiękowego czy wideo).

Efektem  zmian jest wprowadzenie zupełnie nowego rodzaju znaku – znaku multimedialnego. Znak ten jest połączeniem ruchu i dźwięku. Otwiera to przedsiębiorcom drogę do uzyskania praw wyłącznych m.in. na tworzone przez nich animacje z efektami dźwiękowymi; czołówki filmów, programów telewizyjnych i gier komputerowych czy krótkie spoty reklamowe.

Poza otwarciem nowych możliwości, reforma ułatwia rejestrację znanych już wcześniej rodzajów znaków towarowych. Jeszcze do niedawna, aby zarejestrować znak dźwiękowy, konieczne było zobrazowanie go we wniosku poprzez zapis graficzny, pozwalający na jego odtworzenie np. przez zapis nutowy. Obecnie, wystarczy załączenie samego pliku z nagraniem.

Podobnie, w przypadku znaków ruchomych, czy holograficznych, do wniosku trzeba było załączyć serię obrazów jasno odwzorowujących ruch lub odpowiednią liczbę fotografii zrobionych pod różnym kątem (w przypadku hologramów).

Dzięki zniesieniu wymogu przedstawienia znaku w formie graficznej, możliwe będzie dokonanie zgłoszenia z wykorzystaniem plików audio (.mp3), wideo czy audio-wideo (w formacie .mp4). Jedynym technicznym ograniczeniem może być akceptowany rozmiar pliku, który nie powinien przekraczać 2 MB w przypadku znaku dźwiękowego i 20 MB w przypadku znaku ruchomego, holograficznego i multimedialnego.

Rozporządzenie umożliwia także rejestrację znaków towarowych określonych jako „inne”. Docelowo mają to być m.in. znaki zapachowe, smakowe czy odzwierciedlające fakturę materiału. Na obecnym etapie na drodze ich rejestracji stoją jednak ograniczenia praktyczne – urząd nie akceptuje próbek, a jedynie pliki w formacie .jpg o maksymalnym rozmiarze 2 MB.

Październikowa zmiana dowodzi, że wymogi dotyczące rejestrowanych znaków stają się coraz bardziej elastyczne. Efektem nowego podejścia jest umożliwienie zastrzeżenia nowego znaku multimedialnego i ułatwienie rejestracji innych niestandardowych rodzajów znaków, a co za tym idzie, zwiększanie możliwości ochrony oznaczeń identyfikujących poszczególnych przedsiębiorców.

Autor: Marta Maliszewska

KONSULTANT/ PRAWNIK

marta.maliszewska@olesinski.com

Zaproponuj znajomym
Brak komentarzy.

skomentuj