Co w Prawie Piszczy | Prawo energetyczne na co dzień
7314
post-template-default,single,single-post,postid-7314,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

Prawo energetyczne na co dzień

Energetyka nie jest „hot”. Dla menadżerów, o ile akurat nie są ze spółki branżowej, podstawowym priorytetem jest wyłącznie zapewnienie ciągłości dostaw energii i paliw – energii elektrycznej, ciepła, często też gazu. Byłoby idealnie, gdyby dało się to jeszcze połączyć z ich niską ceną i nieskomplikowaną obsługą kontraktu.

Wśród prawników podobnie jest z prawem energetycznym. Każdy wie, że takie prawo istnieje, ale mało kto ma ochotę się nim zajmować. Ot, specyficzna dziedzina prawa dla wąskiej (choć cenionej) grupy klientów.

To jednak błąd.

W Unii Europejskiej już od wielu lat coraz więcej mówi się o efektywności energetycznej. Trwają prace nad tzw. pakietem zimowym, który doprowadzi bez wątpienia do tego, że temat efektywności energetycznej stanie się jeszcze bardziej na czasie. I nie ma znaczenia, że większość osób nie będzie znała tego pojęcia.

Prawo energetyczne ponownie zapuka do drzwi przedsiębiorców. I należy się przyzwyczaić, że po wejściu na dobre się rozgości.

Pierwszy raz głośne walenie do drzwi przedsiębiorcy usłyszeli w sierpniu 2015 roku, gdy Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły 20-sty stopień zasilania. Przedsiębiorcy, którzy nie chcieli tego usłyszeć, do dzisiaj są w sporach z Urzędem Regulacji Energetyki, starając się obniżyć wymiar kary.

Jesienią 2017 roku przedsiębiorców rozgrzał obowiązkowy audyt energetyczny. Niby wszyscy wiedzieli o nim sporo wcześniej, ale gdy przyszedł termin, zrobiło się jakby goręcej.

Ale prawo energetyczne to nie tylko straszak. Efektywność energetyczna to również szansa na dodatkowe środki. Co więcej, już za chwilę działać zacznie rynek mocy – towarem będzie już nie tylko energia, ale także gotowość jej dostarczenia. Może warto już teraz przemyśleć, co dalej z firmowym agregatem?

Aby ułatwić energetyczną diagnostykę przedsiębiorstwa przygotowaliśmy usługę O&W Serwice, w której znajduje się zbiór tematów, między innymi z zakresu prawa energetycznego – zapraszamy do zapoznania się tutaj!

Autor: Tomasz Wróblewski

MANAGER / ADWOKAT

tomasz.wroblewski@olesinski.com

Więcej

Zaproponuj znajomym
Brak komentarzy.

skomentuj