Co w Prawie Piszczy | Ruszyła baza danych o produktach – kto musi się rejestrować?
7327
post-template-default,single,single-post,postid-7327,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.4,vc_responsive

Ruszyła baza danych o produktach – kto musi się rejestrować?

Długo zapowiadana przez Ministerstwo Środowiska Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (dalej „BDO”) ruszyła 24 stycznia 2018 r. Wraz z nią zaczął funkcjonować rejestr podmiotów wprowadzających: produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, prowadzony przez marszałków województw (dalej „rejestr”).

BDO można znaleźć pod adresem: https://www.bdo.mos.gov.pl/web/

Na powyższe powinni zwrócić uwagę wszyscy przedsiębiorcy w jakikolwiek sposób gospodarujący odpadami.

Wpis z urzędu i na wniosek

Zgodnie z ustawą o odpadach część przedsiębiorców zostanie wpisana do rejestru z urzędu i nie muszą się oni martwić o dopełnienie formalności. Należą do nich m.in. posiadający pozwolenie zintegrowane, pozwolenie na wytwarzanie, zbieranie czy na przetwarzanie odpadów. Powyższy wpis jest zagwarantowany jednak tylko w zakresie działalności objętej pozwoleniem. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność, która wymaga wpisu, a nie jest objęta powyższymi decyzjami – powinien złożyć wniosek o wpis jego działalności w pozostałym zakresie. Przykładowo przedsiębiorca, który ma pozwolenie na wytwarzanie odpadów, ale jednocześnie zbiera i transportuje odpady powinien złożyć wniosek o wpis w zakresie działalności dotyczącej transportu.

Ustawa o odpadach (w art. 50) wymienia również rodzaje działalności, które podlegają wpisowi na wniosek. Są to m.in.:

 • transport odpadów,
 • wprowadzanie produktów w opakowaniach,
 • wprowadzanie na rynek pojazdów czy sprzętu elektronicznego,
 • sprzedaż i pośrednictwo w obrocie odpadami i wiele innych.

 

Wniosek powinien zostać złożony do marszałka właściwego ze względu na siedzibę zainteresowanego podmiotu. Wnioski składa się w formie papierowej. Można pobrać je tutaj.

Do kiedy można składać wnioski?

Zgodnie z ustawą o odpadach wszyscy przedsiębiorcy obowiązani do złożenia wniosku o wpis do rejestru mają na to czas do 24 lipca 2018 r. Po tej dacie prowadzenie działalności bez uzyskanego wpisu będzie nielegalne. Należy wziąć pod uwagę, że właściwy marszałek ma maksymalnie 30 dni na dokonanie wpisu. Z uwagi na powyższe przedsiębiorcy chcący zabezpieczyć swoje interesy powinni złożyć wniosek o wpis najpóźniej do 24 czerwca 2018 r.

Autor: Olga Kotarska

MANAGER / ADWOKAT

olga.kotarska@olesinski.com

Więcej

Zaproponuj znajomym
27 komentarzy
 • medic

  21 lutego 2018 at 12:13 Odpowiedz

  czy zmiany dotyczą też gospodarowania odpadami medycznymi? mamy kontener chłodniczy i zastanawiamy się czy coś zmieniło się w kwestii traktowania tego urządzenia (jak tu: https://www.eporady24.pl/odpady_medyczne,pytania,8,118,6424.html ) i czy ew. mamy jakieś inne obowiązki. jesteśmy małą „firmą” lekarską, 3 gabinety i denstysta.

  • Katarzyna Król

   13 marca 2018 at 11:31 Odpowiedz

   Jako wytwórcy odpadów medycznych są Państwo, co do zasady, zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów, zakładam jednak, że nie korzystają Państwo z żadnych instalacji, w związku z czym, nie posiadają Państwo pozwolenia zintegrowanego czy pozwolenia na wytwarzanie odpadów – będą więc Państwo również zobowiązani do samodzielnego złożenia wniosku o wpis do rejestru (na podstawie art. 50 ust.1 pkt. 5 lit. e) ustawy o odpadach).

   Prosimy również zwrócić uwagę na to, czy posiadany przez Państwa kontener jest chłodzony z użyciem czynników chłodniczych zawierających fluorowane gazy cieplarniane (np. R134a lub R410a) i czy w związku ze zmianą (od 23 września 2017 r.) sposobu określania minimalnej ilości czynnika w urządzeniu, nie obejmą Państwa przepisy ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych.

   Kolejnymi zagadnieniami, na które warto zwrócić uwagę w kontekście Państwa działalności jest zmiana definicji odpadów niebezpiecznych – z jej zakresu zostały wyłączone odpady zakaźne. Zmiana ta zostanie zapewne uwzględniona w nowym rozporządzeniu dot. katalogu odpadów, które ma zostać niebawem wydane. W tym zakresie warto zwrócić uwagę czy nie zmienią się kody, pod które klasyfikują Państwo wytworzone przez siebie odpady.

   Poza tym w ostatnim czasie weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi, które zastąpiło rozporządzenie z 2010 roku. Nowe przepisy wprowadzają zmiany w zakresie dopuszczalnego czasu magazynowania odpadów zakaźnych czy zakresu informacji, jakie wytwórca powinien umieścić na pojemniku lub worku z odpadami medycznymi.

   Gdyby potrzebowali Państwo szczegółowych informacji lub mieli jakikolwiek problem w ustaleniu Państwa obowiązków uprzejmie zapraszamy do kontaktu!

 • Anka

  5 czerwca 2018 at 14:21 Odpowiedz

  Sprzedaje kosmetyki poprzez sklep internetowy, czy także muszę złożyć wniosek? Co oznacza przedsiębiorca wprowadzający produkt w opakowaniu? Czy to producent czy też dystrybutor marek obecnych w UE?

  • Olga Kotarska

   24 lipca 2018 at 13:52 Odpowiedz

   Pani Anno,

   jeżeli sprowadza Pani kosmetyki zza granicy w celu ich odsprzedaży na rynku krajowym, to w naszej ocenie, zakładając, że są one pewnie również dodatkowo opakowane (np. na czas transportu) Pani działalność będzie uważana za wprowadzanie produktów w opakowaniach na rynek krajowy, w zw. z czym powinna się Pani m.in. zarejestrować w BDO, w szczególności gdyby również dodatkowo Pani pakowała te kosmetyki np. na czas wysyłki do klientów sklepu internetowego. W przypadku dalszych pytań zapraszam do kontaktu e-mail.

   Pozdrawiam,
   Olga Kotarska

 • Monika

  23 lipca 2018 at 10:16 Odpowiedz

  Prowadzę zakład pogrzebowy. Posiadamy przechowalnię Ciał i też posiadamy pewne odpady. Wywozem zajmuje się firma transportowa do tego przeznaczona. Nie bardzo wiem czy mam składać takowy wniosek a jeśli tak to jak go wypełnić . Proszę o pomoc.

  • Olga Kotarska

   24 lipca 2018 at 13:51 Odpowiedz

   Pani Moniko,

   jeżeli w Pani działalności powstają odpady, które jest Pani zobowiązana ewidencjonować (np. wystawiać karty przekazania odpadów) to powinna Pani złożyć wniosek o wpis do BDO. Formularz wniosku znajdzie Pani: https://bdo.mos.gov.pl/web/wnioski-do-pobrania. Jeżeli wyłącznie wytwarza Pani odpady (nie podlega pod inne działy) to musi Pani uzupełnić pierwsze 3 strony Pani danymi (bez zaznaczania działów, bo prawodawca nie zdążył z przygotowaniem właściwego dla Pani XII działu) i załączyć oświadczenie wytwórcy odpadów, które może Pani pobrać ze strony właściwego dla Pani działalności urzędu marszałkowskiego. W przypadku dalszych pytań zapraszam do kontaktu e-mail.

   Pozdrawiam,
   Olga Kotarska

 • Dorota

  23 lipca 2018 at 13:23 Odpowiedz

  Czy szkoły również muszą wpisywać się do rejestru?

  • Olga Kotarska

   24 lipca 2018 at 13:53 Odpowiedz

   Pani Doroto,

   jeżeli w szkole powstają wyłącznie odpady komunalne to szkoła nie będzie musiała się wpisywać do BDO. Jeżeli szkoła prowadzi jeszcze jakąś inną działalność lub w przypadku dalszych pytań zapraszam do kontaktu e-mail.

   Pozdrawiam,
   Olga Kotarska

 • Iza

  24 lipca 2018 at 18:33 Odpowiedz

  Witam, sprowadzam auta używane z USA w celu dalszej odsprzedaży. Czy również powinnam złożyć taki wniosek?

  • Olga Kotarska

   25 lipca 2018 at 10:09 Odpowiedz

   Pani Izo,

   bardzo dziękuję za komentarz, wydaje się, że powinna Pani wpisać prowadzoną działalność do BDO, jednak w celu udzielenia wiążących informacji konieczne byłoby dokładne przeanalizowanie Pani przypadku dlatego zachęcam do złożenia formalnego zapytania Olesiński & Wspólnicy. Odpowiednie dane znajdzie Pani w zakładce kontakt.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Olga Kotarska

 • Kamil

  25 lipca 2018 at 11:00 Odpowiedz

  Witam, czy prowadząc sklep/serwis komputerowy oraz sprzedaż baterii akumulatorów również muszę się zarejestrować ? W ustawie wspomniano o podmiotach wprowadzających do obrotu towar, ja jako sklep jestem tylko pośrednikiem. Proszę o odpowiedz. pozdrawiam

  • Olga Kotarska

   30 lipca 2018 at 17:37 Odpowiedz

   Panie Kamilu,

   bardzo dziękuję za komentarz, w celu udzielenia wiążących informacji konieczne byłoby dokładne przeanalizowanie Pana przypadku dlatego zachęcam do złożenia formalnego zapytania Olesiński & Wspólnicy. Odpowiednie dane znajdzie Pan w zakładce kontakt.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Olga Kotarska

 • ON

  26 lipca 2018 at 12:23 Odpowiedz

  wITAM. pROWADZĘ SKLEP SPOŻYWCZY O POW 450M2. cZY MUSZĘ REJESTROWAĆ SIE W bdo?

  • Olga Kotarska

   30 lipca 2018 at 17:38 Odpowiedz

   Szanowny Panie,

   bardzo dziękuję za komentarz, w celu udzielenia wiążących informacji konieczne byłoby dokładne przeanalizowanie Pana przypadku dlatego zachęcam do złożenia formalnego zapytania Olesiński & Wspólnicy. Odpowiednie dane znajdzie Pan w zakładce kontakt.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Olga Kotarska

 • Cukiernia

  27 lipca 2018 at 09:51 Odpowiedz

  Prowadzę cukiernię. Czy muszę rejestrować się w BDO?

  • Olga Kotarska

   30 lipca 2018 at 17:39 Odpowiedz

   Bardzo dziękuję za komentarz, w celu udzielenia wiążących informacji konieczne byłoby uzyskanie większej ilości informacji oraz dokładne przeanalizowanie przypadku dlatego zachęcam do złożenia formalnego zapytania Olesiński & Wspólnicy. Odpowiednie dane znajdują się w zakładce kontakt.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Olga Kotarska

 • Adam

  8 sierpnia 2018 at 16:59 Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Czy firmy Spedycyjne które jedynie są pośrednikiem w zlecaniu transportu odpadów mają obowiązek rejestrować się w BDO ?

  Pozdrawiam

  • Olga Kotarska

   23 sierpnia 2018 at 12:39 Odpowiedz

   Szanowny Panie,

   bardzo dziękuję za komentarz, w celu udzielenia wiążących informacji konieczne byłoby dokładne przeanalizowanie Pana przypadku dlatego zachęcam do złożenia formalnego zapytania Olesiński & Wspólnicy. Odpowiednie dane znajdzie Pan w zakładce kontakt.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Olga Kotarska

 • pracownik

  14 sierpnia 2018 at 10:44 Odpowiedz

  witam
  Czy spółdzielnia mieszkaniowa odbierająca spod klatek swoich budynków gabaryty i skoszoną trawę z terenów zielonych, wywożąca to własnym transportem do PSZOK-u ma obowiązek rejestracji w BDO?

  • Olga Kotarska

   14 sierpnia 2018 at 11:00 Odpowiedz

   Dzień dobry,

   bardzo dziękuję za komentarz. Aby udzielić wiążących informacji konieczne byłoby dokładne przeanalizowanie powyższego przypadku, dlatego zachęcam do złożenia formalnego zapytania Olesiński & Wspólnicy. Odpowiednie dane znajdują się w zakładce kontakt.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Olga Kotarska

 • Marcin

  23 sierpnia 2018 at 09:06 Odpowiedz

  Dzień dobry.
  Czy firma spawalnicza wytwarzająca odpady metalowe musi się rejestrować w BDO?

  • Olga Kotarska

   23 sierpnia 2018 at 12:38 Odpowiedz

   Szanowny Panie,

   bardzo dziękuję za komentarz, w celu udzielenia wiążących informacji konieczne byłoby dokładne przeanalizowanie Pana przypadku dlatego zachęcam do złożenia formalnego zapytania Olesiński & Wspólnicy. Odpowiednie dane znajdzie Pan w zakładce kontakt.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Olga Kotarska

 • Karolina

  24 sierpnia 2018 at 13:17 Odpowiedz

  Jeżeli jestem wpisana do Bazy Danych o odpadach jakie informację muszę tam zamieszczać czy tylko wystarczy się wpisać i tyle?

 • Agnieszka

  27 sierpnia 2018 at 18:06 Odpowiedz

  Witam

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – gabinet kosmetyczny. Mam podpisaną umowę z firmą która odbiera ode mnie odpady medyczne. Czy ja także muszę zgłosić się do BDO?

 • Katharina

  28 sierpnia 2018 at 08:12 Odpowiedz

  Czy podmiot zagraniczny nie mający w Polsce siedziby ani zakładu ale dokonujacy z terenu Polski dostaw wewnątrzwspólnotowych produktów w opakowaniach (rejestracja VAT w Polsce) jest równiez zobowiązany do rejestracji w BDO w Polsce?

  • Olga Kotarska

   28 sierpnia 2018 at 09:00 Odpowiedz

   Szanowni Państwo,

   w związku z dużym zainteresowaniem tematem i zgłaszanymi licznymi wątpliwościami postanowiliśmy zorganizować krótkie webinarium, na którym wyjaśnimy m.in. kto musi się rejestrować i jakie inne obowiązki związane są z faktem, że podlega pod wpis do BDO.

   Webinarium odbędzie się 13.09 o godz. 11:00.

   Szczegóły i rejestracja:
   http://olesinski.com/odpakowujemy-bdo/

   Pozdrawiam serdecznie,
   Olga Kotarska

 • syzyf

  29 sierpnia 2018 at 21:47 Odpowiedz

  W czerwcu zawiesiłem działalność,Nie mam czasu na przepisy prawne.Od września miałem zamiar wznowić D G.firma przysłała mi zamówienie z koniecznością wpisu BDO? -niewiem co to za ustrojstwo,czy ja szyjąc ścierki ,pakując je w foliówki muszę ten nr. posiadać?To jednoosobowa firma,przez rok wyprodukowałem worek odpadów. Jaka tu jest logika?Czy tu chodzi tylko o kasę?Już płacąc vat, dochodowy,czynsz,światło,paliwo niewiele mi zostaje-przeżyć za to się nie da.Chyba dam sobie spokój z tym obdarowywaniem nieudolnego państwa które nie umiejąc zarobić po ostatnią złotówkę wyciąga łape.

skomentuj