Zgoda na dofinansowanie szkoleń pracowników

Niebawem pracodawcy mogą przestać wyrażać zgodę na dofinansowanie szkoleń pracowników. Dlaczego? Ostatnio weszły w życie zmiany w prawie pracy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników.

Chodziło o to, że dotychczasowe regulacje nie odpowiadały konstytucyjnym wymogom wydawania przepisów wykonawczych (Trybunał Konstytucyjne je uchylił).

Po czym ustawodawca – racjonalny przecież – sformułował nowe zasady…

Idealnym rozwiązaniem byłoby, aby pracownicy mieli możliwość podwyższania kwalifikacji i mieli do tego środki, a jednocześnie aby pracodawca był w stanie takie możliwości im stworzyć.

A jednak nie. Zgodnie bowiem z ostatnią nowelizacją pracodawca, jeśli będzie chciał dofinansować dodatkowe szkolenie pracownika, automatycznie będzie musiał udzielić takiemu pracownikowi DODATKOWEGO urlopu (poza standardowym urlopem wypoczynkowym) – nawet do 21 dni extra.

Czyli intencja była taka, aby pracownikom pójść na rękę. Ale wyszło jak zwykle.

Coś, co dobrze wygląda w dzienniku ustaw, w praktyce raczej wywoła efekt przeciwny do zamierzonego.

Pracodawcom bardziej opłaca się teraz powiedzieć – nie zgadzam się na finansowanie twojej edukacji. I koniec.

Autor: Zespół O&W

Olesiński & Wspólnicy to zespół prawników i doradców świadczących profesjonalną obsługę prawną, podatkową oraz konsultingową dla przedsiębiorców działających zarówno na rynku lokalnym, jak i spółek funkcjonujących w ramach międzynarodowych grup kapitałowych.

Wszystkie wpisy