Ryzyko uzgodnienia zbyt długich terminów płatności w umowach

(fot. www.sxc.hu)

Często się zdarza, że przedsiębiorcy umawiają się ze swoimi kontrahentami na terminy płatności dłuższe niż standardowe, tj. 60, 90, a nawet więcej dni.

Ogólnie – jeśli nasz kontrahent się na to zgodzi – to jest to wygodne. Łatwiej planować płatności. Ale… no właśnie, jest jedno ale.

Wiele firm bowiem się już zdziwiło, że w obrocie prawnym istnieje ustawa dotycząca terminów zapłaty w transakcjach handlowych (z dnia 12 czerwca 2003 r.).

A warto o niej wiedzieć, bo jak się okazuje – co do zasady – daje ona prawo dochodzenia odsetek po upływie określonego czasu na dokonanie płatności, niezależnie od porozumienia co do terminu.

Wniosek jest taki, że owszem możemy się umówić, że zapłacimy fakturę po 60 dniach, ale żebyśmy się nie zdziwili, jak dostaniemy wezwanie do zapłaty odsetek począwszy od 31 dnia…

Autor: Zespół O&W

Olesiński & Wspólnicy to zespół prawników i doradców świadczących profesjonalną obsługę prawną, podatkową oraz konsultingową dla przedsiębiorców działających zarówno na rynku lokalnym, jak i spółek funkcjonujących w ramach międzynarodowych grup kapitałowych.

Wszystkie wpisy