Rejestrujesz znak towarowy? Uwaga na scam!

Ostatnio (po raz któryś z rzędu!) natknęliśmy się w praktyce na poważnie wyglądający list – niby wszystko jak należy: nieźle brzmiąca nazwa „instytucji” (jakoś dziwnie podobna do oficjalnie istniejących), akronim, logo, oznaczenia, adres w USA, a jak! A gdzieś pomiędzy wezwanie do zapłaty 1.000 lub 2.000 euro, chyba w zależności od pazerności nadawcy.

Z reguły chodzi o wezwanie do zapłaty za “zakończenie rejestracji znaku towarowego w Unii Europejskiej”.

Sprawa wygląda na nielegalny wyciek danych firmy, ale… tak nie jest.

Po złożeniu wniosku o rejestrację znaku towarowego, znak ten jest bowiem publikowany na stronie danego urzędu wraz z nazwą zgłaszającego, jego adresem i informacjami o samym znaku (data złożenia podania, numer w rejestrze itd.).

Scammerzy zwyczajnie monitorują bazy urzędów i wszystkie dane potrzebne do skonstruowania wiarygodnego listu mają podane jak na tacy.

Tak dla informacji, w obrocie można spotkać listy od takich organizacji jak (nie jest to z pewnością katalog zamknięty):

RIPT – Register of International Patents and Trademarks
IBIP – International Bureau for Intellectual Property
ODM – Patent Trademark Register
IBFTPR – International Bureau for Federated Trademark & Patent Register
ODM – Register of International Patents
ODM – Office Data Management

Problem polega też chyba na tym, że zabierając się za rejestrację znaku towarowego poza granicami RP, często mamy mgliste pojęcie o zagranicznych procedurach. Może więc występować taka oto postawa, że dla świętego spokoju nie kłócimy się – obawiając się o los samej rejestracji oraz pieniędzy wpłaconych przy składaniu wniosku.

Ale to nie jest dobre podejście. Warto zawsze dokładnie się wczytać w tego typu pisma, możemy bowiem zasilić komuś prywatne konto bankowe myśląc, że właśnie rejestrujemy nasz znak w Unii Europejskiej.

Takie listy to scam, czyli nic innego jak próba oszustwa.

Autor: Zespół O&W

Olesiński & Wspólnicy to zespół prawników i doradców świadczących profesjonalną obsługę prawną, podatkową oraz konsultingową dla przedsiębiorców działających zarówno na rynku lokalnym, jak i spółek funkcjonujących w ramach międzynarodowych grup kapitałowych.

Wszystkie wpisy