Jakie zmiany w VAT 2011

http://www.sxc.hu

Na naszym blogu pisaliśmy już o planowanych zmianach w przepisach o VAT (Zmiany w podatku VAT nie takie małe) oraz podatkach dochodowych. Na kilkanaście dni przed końcem roku przedsiębiorcy gorączkowo próbują zorientować się co ich czeka w przyszłym roku. W związku z planowanym podwyższeniem stawek VAT szczególne trudności mają ci przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary i usługi na rzecz konsumentów. Muszą oni bowiem zostawić sobie odpowiedni margines czasu na poinformowanie konsumentów o zmianie cen.

Zmiana stawek VAT jest tylko jedną z wielu zmian w zakresie przepisów o VAT, które w ostatnim czasie zaserwował nam Rząd. Co ciekawe niektóre przepisy są równocześnie zmieniane przez kilka ustaw. Przykładem jest chociażby art. 29 ust. 1 ustawy o VAT (regulujący podstawę opodatkowania na gruncie VAT).

Propozycja zmiany tego przepisu wskazana została w ustawie z dnia 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Trochę zmodyfikowane brzmienie tego przepisu wynika natomiast z projektu ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy – Prawo o miarach z dnia 10 grudnia 2010 r. Pojawia się wątpliwość czy takie działanie Rządu jest celowe (może zamiarem jest utrudnienie Podatnikowi zorientowania się jakie przepisy będą obowiązywać od początku roku?) czy też może sam ustawodawca już nie może połapać się w gąszczu zmian?

Ze sposobu w jaki przebiega proces legislacyjny można wywnioskować, iż Rząd nie chce, aby przedsiębiorcy wiedzieli w jakim kształcie będą wprowadzone zmiany. Na stronie Sejmu można aktualnie znaleźć przynajmniej 3 projekty ustaw, które w swoim tytule wskazują na to, że dotyczą podatku od towarów i usług. Natomiast kluczowa zmiana w zakresie stawek VAT, o której mowa powyżej jest wprowadzana projektem, który otrzymał nazwę: ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (w poniedziałek została podpisana przez Prezydenta). Żeby dotrzeć do tych istotnych dla przedsiębiorców przepisów musiałam przeprowadzić małe śledztwo na stronie sejmowej. Szkoda, że tylnymi drzwiami jest wprowadzana ustawa, której regulacje mogą być w praktyce najbardziej istotne dla przedsiębiorców (np. ze względu na przepisy przejściowe dotyczące zaliczek otrzymanych w tym roku w przypadku usług wykonanych w 2011 r.).

Zaglądając na stronę Ministerstwa Finansów zauważyłam, że resort nie chce pozostać w tyle i również przygotował dla przedsiębiorców prezent na Święta – paczkę nowelizacji kilkunastu rozporządzeń w zakresie VAT.

Osobiście trudno mi się odnaleźć w tych projektach, chociaż na co dzień zajmuję się przepisami o VAT. Przedsiębiorcom, którzy najbliższe dni planują spędzić na analizie planowanych zmian życzę na te Święta wiele wytrwałości i kreatywności w poszukiwaniach!

Autor: Zespół O&W

Olesiński & Wspólnicy to zespół prawników i doradców świadczących profesjonalną obsługę prawną, podatkową oraz konsultingową dla przedsiębiorców działających zarówno na rynku lokalnym, jak i spółek funkcjonujących w ramach międzynarodowych grup kapitałowych.

Wszystkie wpisy