Zaległy urlop w 2012 r. do kiedy?

www.sxc.hu

Zgodnie z wchodzącą w życie w dniu 1 stycznia 2012 r. ustawą z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. nr 232, poz. 1378) pracodawcy będą mogli udzielać zaległego urlopu wypoczynkowego do końca września – a nie jak obecnie marca – następnego roku.

Argumentów przemawiających za taką zmianą jest wiele i ich nie trzeba przytaczać.

Natomiast problem powstał przy rozpatrywaniu czy pracownik, któremu pozostało z tego roku np. 5 dni urlopu, ma je wykorzystać do końca marca czy września 2012?

W tej kwestii wypowiedział się już nawet PIP, który stwierdził, że możliwość dłuższego wykorzystania zaległego wypoczynku dotyczy urlopów z 2012 roku. Będzie można je wykorzystywać do 30 września 2013 roku.

Trudno się jednak z taką interpretacją zgodzić.

Ustawa nie zawiera przepisów przejściowych więc nie można jednoznacznie wskazać na zasadę uregulowaną przez ustawodawcę, które rozwiąże nam problem.

Zwolennicy stanowiska PIP tłumaczą, że prawo nie może działać wstecz, więc w 2012 roku zaległego wypoczynku za 2011 rok należy udzielać do końca marca.

Ale czy faktycznie prawo działa wstecz i ustawodawca zapomniałby o tej zasadzie? Przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2012 r. ale tego samego dnia czyli również 1 stycznia 2012 r. pracownik nabywa prawo do urlopu zaległego za 2011 rok. Prowadzi to do prostego wniosku, że to już w przyszłym roku powinien on go wykorzystać do końca września, a nie marca. Nie ma tu możliwości aby prawo zadziałało wstecz.

Kierując się dodatkowo intencjami ustawodawcy aby dać większą elastyczność pracodawcom i pracownikom należałoby się jednak opowiedzieć za interpretacją stosowania nowych przepisów już w 2012 r.

Autor: Zespół O&W

Olesiński & Wspólnicy to zespół prawników i doradców świadczących profesjonalną obsługę prawną, podatkową oraz konsultingową dla przedsiębiorców działających zarówno na rynku lokalnym, jak i spółek funkcjonujących w ramach międzynarodowych grup kapitałowych.

Wszystkie wpisy