100 zmian dla firm – pakiet wierzycielski

1 czerwca 2017 r. wchodzi w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności, przygotowana przez Ministra Rozwoju i Finansów w ramach programu „100 zmian dla firm”.

Regulacja ma zapewnić większą ochronę wierzycielom, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorcom, którzy narażeni są na utratę płynności finansowej ze względu na nierzetelnych kontrahentów, nieterminowo spłacających zobowiązania. Wprowadzane rozwiązania mają oddziaływać na pewność obrotu gospodarczego poprzez zagwarantowanie mechanizmów wiarygodnej oceny wypłacalności partnerów biznesowych na etapie powstawania zobowiązania oraz zwiększać efektywność dochodzenia roszczeń i ich zabezpieczania w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym.

Ustawa przewiduje:

  1. Zwiększenie przejrzystości zasad odpowiedzialności solidarnej inwestora przy robotach budowlanych.

Ustawa zakłada powstanie solidarnej odpowiedzialności między inwestorem i wykonawcą w razie zawarcia przez nich w umowie szczegółowego zakresu robót zlecanych podwykonawcy. Takie same skutki wywołuje zgłoszenie tych robót przez wykonawcę lub bezpośrednio przez samego podwykonawcę, o ile inwestor nie złoży w terminie 30 dni sprzeciwu w tym zakresie. Zgłoszenie i sprzeciw zostały zastrzeżone w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Przyjęto również, że inwestor zapłaci podwykonawcy wynagrodzenie ustalone w umowie podwykonawstwa, ale w kwocie nie wyższej niż wynagrodzenie należne wykonawcy za dane roboty.

Zmiany te pozwolą na zwiększenie ochrony prawnej inwestora, który na podstawie dotychczasowych przepisów oraz na skutek niekorzystnego orzecznictwa obarczany jest rozszerzoną odpowiedzialnością za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy. Spowodowane jest to przyjętym w orzecznictwie poglądem, zgodnie z którym zgoda inwestora na zatrudnienie podwykonawcy może zostać wyrażona w sposób dorozumiany. W praktyce oznacza to, że inwestor, który nie ma wglądu do umów, na podstawie których wykonawca zleca prace znacznej ilości podwykonawców, nie zna zakresu robót ani wysokości wynagrodzenia, ale umożliwia ich wykonywanie (chociażby poprzez wpuszczenie pracowników na teren budowy), musi wypłacić wynagrodzenie podwykonawcom, jeśli ze swojego zobowiązania umownego nie wywiązał się wykonawca. Obowiązek ten istniał nawet wówczas, gdy sam inwestor za wykonane prace zapłacił już wykonawcy, zgodnie z łączącą ich umową inwestycyjną.

  1. Podwyższenie wartości przedmiotu sporu w postępowaniu uproszczonym do 20 tys. zł.

 

  1. Wprowadzenie przesłanek zawierania ugody przez podmioty dysponujące środkami publicznymi.

Jednostki dysponujące środkami publicznymi będą mogły zawierać ugody w sprawach o roszczenia cywilnoprawne bez ponoszenia odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, jeżeli pisemna ocena skutków jej zawarcia okaże się korzystniejsza niż przewidywany wynik postępowania sądowego albo arbitrażowego.

  1. Ułatwienia w postępowaniu grupowym.

Rozszerzono katalog spraw rozpatrywanych w postępowaniu grupowym o roszczenia z tytułu odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy lub bezpodstawne wzbogacenie się, a także w pewnym zakresie o roszczenia pieniężne wynikające z uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Ujednolicono również wysokość dochodzonych roszczeń i skrócono czas trwania postępowania.

  1. Większą skuteczność postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego.

Ustawa wydłuża termin upadku zabezpieczenia do 2 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia zasądzającego wierzytelność. Niezaspokojony wierzyciel zyskał uprawnienia do żądania informacji od dłużnika o czynnościach dokonanych w ciągu 5 lat przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, których wartość przekroczyła wysokość minimalnego wynagrodzenia i wpłynęła na poziom jego niewypłacalności.

W późniejszym terminie wejdą w życie przepisy koordynujące działalność biur informacji gospodarczych (13 listopada 2017 r.) oraz wprowadzające Rejestr Należności Publicznoprawnych
(1 stycznia 2018 r.).

 

Autorzy:

Maja Kapiczowska – konsultant, prawnik, t: +48 71 75 00 769, maja.kapiczowska@olesinski.com

Martyna Kokosińska – konsultant, prawnik, t: +48 71 75 00 772, martyna.kokosinska@olesinski.com

Autor: Maja Kapiczowska

MANAGER | ADWOKAT

maja.kapiczowska@olesinski.com

Więcej