Prokurent i profesjonalny pełnomocnik Spółki zgłoszą dokumenty finansowe Spółki do RDF?

Przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawa o Krajowym Rejestrze Zadłużonych przewiduje zmiany w procedurze składania sprawozdań finansowych przez Internet.

Najistotniejszą zmianą ma być poszerzenie katalogu osób uprawnionych do podpisania zgłoszenia do Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF – platformy pozwalającej na szybkie i darmowe przesyłanie dokumentów finansowych, zamiast składania płatnego wniosku do sądu rejestrowego) – taką możliwość mają uzyskać:

  • prokurenci i zarządcy w postępowaniu restrukturyzacyjnym, którzy posiadają numer PESEL i jest on ujawniony w KRS (zmieniony art. 19e ust. 2 ustawy o KRS) – już na drugi dzień po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw;

 

  • adwokaci, radcy prawni i prawnicy zagraniczni, którzy posiadają numer PESEL i został on ujawniony przez Okręgową Radę Adwokacką / Okręgową Izbę Radców Prawnych na liście udostępnianej sądom i Ministerstwu Sprawiedliwości (dodany art. 19e ust. 3a ustawy o KRS) – od 1.04.2019 r.

 

Dzięki tej zmianie możliwość skorzystania z bezpłatnej opcji zgłoszenia dokumentów finansowych do RDF miałaby każda spółka, i to już przy zamykaniu obecnego roku obrotowego (przy założeniu, że rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym).

Dodatkowo rozwiano wątpliwość co do składania dokumentów przez ww. za pomocą systemu S24 (płatny, elektroniczny wniosek do sądu rejestrowego, przewidziany dla sytuacji, gdy spółka nie mogła skorzystać z RDF) – choć już w obecnym stanie prawnym składanie wniosków tą drogą przez profesjonalnych pełnomocników było akceptowane przez zdecydowaną większość sądów, zdarzały się przypadki kwestionowania takiej możliwości.

Będziemy Państwa informować, czy przepisy zostaną w takim kształcie zaakceptowane przez Senat.

 

Autor: Paulina Szewc

CONSULTANT
DZIAŁ PRAWNY

paulina.szewc@olesinski.com

Autor:

SENIOR CONSULTANT
RADCA PRAWNY

magdalena.kordas@olesinski.com

Więcej