Brexit coraz bliżej. O czym warto pamiętać?

Od brexitu dzieli nas już coraz mniej czasu. Planowany termin wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to 30 marca 2019 roku.

Obecnie każda z opcji „wyjścia” jest możliwa i ostateczny kształt brexitu jest trudny do przewidzenia. Scenariusz najmniej dotkliwy dla każdej ze stron, to opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, poprzedzone przyjęciem przez strony porozumienia regulującego ich wzajemne relacje. Porozumienie zakłada zachowanie okresu przejściowego do dnia 31 grudnia 2020 roku. Nie można jednak wykluczyć, że strony nie zdołają wypracować warunków współpracy (tzw. „twardy brexit”). Wielka Brytania opuści wówczas Unię Europejską bez okresu przejściowego i będzie traktowana jako państwo trzecie.

Brexit będzie mieć ogromny wpływ na działalność operacyjną przedsiębiorstwa i dotychczasowe relacje handlowe. Na tym etapie konieczna jest weryfikacja potencjalnych skutków i zabezpieczenie przynajmniej kluczowych obszarów działalności. Warto przeanalizować swoją sytuację i przygotować się do zbliżających się wydarzeń.

Action plan na najbliższe miesiące:

1.

 

  1. Analiza potencjalnych skutków.
  2. Poszukiwanie optymalnych rozwiązań.
  3. Wdrożenie zmian i zmodyfikowanie dotychczasowych relacji.

 

Zapraszamy do kontaktu i dyskusji.

 

Autor: Mariusz Purgał

MANAGER
ADWOKAT

mariusz.purgal@olesinski.com

Więcej

Autor: Anna Łozowska

SENIOR CONSULTANT
RADCA PRAWNY

anna.lozowska@olesinski.com

Więcej