13 maj Na jakich zasadach cudzoziemcy mogą głosować w Polsce w wyborach do PE?
Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy obywatele innych państw UE mieszkający w Polsce, a chcący oddać głos, muszą wracać do domu na wybory? A może jest prostszy sposób? Poniżej krótka instrukcja:
1. Obywatel UE ma 2 opcje: oddanie głosu na kandydatów państwa pochodzenia albo głosowanie na kandydatów kraju pobytu, w tym przypadku – kandydatów polskich.
2. W przypadku chęci oddania głosu na kandydatów państwa pochodzenia, zastosowanie znajdą przepisy wyborcze tego państwa – w większości wypadków dopuszczają one głosowanie także za granicą w wyznaczonych placówkach dyplomatycznych lub konsularnych.
3. W sytuacji chęci oddania głosu na kandydatów polskich, obywatel UE musi najpóźniej w dniu głosowania ukończyć 18 lat oraz musi zostać wpisany do rejestru wyborców w gminie, w której ma stały pobyt.
4. Wniosek o wpisanie do rejestru wyborców składa się do urzędu gminy właściwego ze względu na stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski.
5. Aby wpisać się do rejestru wyborców należy zarejestrować swój pobyt w Polsce – służy to udowodnieniu związku z Polską, a więc zasadności głosowania na kandydatów polskich. Niektóre urzędy gmin dopuszczają wpis do rejestru wyborców bez rejestracji pobytu, pozwalając na wykazanie związku z Polską innymi metodami (np. umową najmu, umową o pracę itp.) – nie jest to jednak reguła i jeżeli obywatel UE zdecyduje się na takie działanie, musi upewnić się we właściwym urzędzie gminy, że takie rozwiązanie jest akceptowane.
6. Zazwyczaj na stronach gmin lub urzędów miast są zamieszczone gotowe do wypełnienia formularze wniosków o wpis do rejestru wyborców. We wniosku należy zamieścić swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, imię ojca oraz adres zameldowania na pobyt stały lub adres ostatniego zameldowania na pobyt stały. Ponadto do wniosku należy załączyć kserokopię ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość (np. paszportu lub dowodu osobistego) oraz pisemną deklarację zawierającą informacje niezbędne do wpisania do rejestru wyborców.
7. Warto zaznaczyć, że wpis do rejestru wyborców oprócz prawa do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, daje wnioskodawcy również prawo do udziału w wyborach samorządowych (m.in. wybór do rady gminy/miasta oraz wójta/burmistrza/prezydenta miasta), a także do udziału w referendum gminnym.
8. Jeśli natomiast obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej chciałby zagłosować na kandydatów swojego państwa lub też przebywa w Polsce jedynie przez krótki okres– np. urlop lub wyjazd służbowy – to w takiej sytuacji głosowanie odbywać będzie się w placówkach dyplomatycznych lub konsularnych jego państwa. Pamiętać jednak należy, że zazwyczaj wymaga to wcześniejszych czynności, np. uzyskania zaświadczenia z okręgu stałego pobytu ze swojego państwa. Jak wspomniano wcześniej znajdują tutaj zastosowanie regulacje prawne państwa pochodzenia, których jest dokładnie tyle ile państw członkowskich Unii Europejskiej. Należy koniecznie zapoznać się z tymi właściwymi.
W przypadku pytań bądź wątpliwości, prosimy o kontakt z naszymi doradcami:
Natalia Komarzańska natalia.komarzanska@olesinski.com
Katarzyna Łozińska katarzyna.lozinska@olesinski.com
Szymon Kowalczyk szymon.kowalczyk@olesinski.com