Nowe progi wydatków inwestycyjnych dla pozyskania pomocy publicznej

28 września 2020 r. zostało opublikowane nowe obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w sprawie przeciętnej stopy bezrobocia w kraju oraz na obszarze powiatów. Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc publiczną w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, po tej dacie będą musieli spełnić nowe kryteria jakościowe.

Na dzień 30 czerwca 2020 r. przeciętna stopa bezrobocia w kraju została określona na poziomie 6,1 % (zwiększyła się zatem w stosunku do zeszłego roku, w którym wynosiła 5,3 %). Dane dla poszczególnych powiatów również uległy zmianie.

Nowa kwota minimalnych wydatków kwalifikowanych

Wysokość przeciętnej stopy bezrobocia wskazana w ww. obwieszczeniu ma wpływ na możliwość ubiegania się o pomoc publiczną. Determinuje bowiem wysokość minimalnych kosztów inwestycyjnych (decyzja o wsparciu – kryterium ilościowe), do których poniesienia zobowiązać musi się przedsiębiorca ubiegający się o pomoc w ramach nowej inwestycji.

Wraz ze zmianą przeciętnej stopy bezrobocia w kraju oraz w niektórych powiatach, zmodyfikowane zostały również progi wydatków inwestycyjnych dla pozyskania pomocy publicznej (zmiany są bardzo liczne).

Przykładowe różnice w kryterium ilościowym (wysokości minimalnych wydatków inwestycyjnych) dla dużego przedsiębiorcy (na przykładzie województwa dolnośląskiego):

– w powiecie dzierżoniowskim było 80 mln PLN, jest 60 mln PLN,

– w powiecie głogowskim było 40 mln PLN, jest 60 mln PLN,

– w powiecie jaworskim było 15 mln PLN, jest 20 mln PLN,

– w powiecie kamiennogórskim było 60 mln PLN, jest 40 mln PLN,

– w powiecie legnickim było 20 mln PLN, jest 40 mln PLN,

– w powiecie lubańskim było 60 mln PLN, jest 40 mln PLN,

– w powiecie lwóweckim było 15 mln PLN, jest 20 mln PLN,

– w powiecie oleśnickim było 80 mln PLN, jest 60 mln PLN,

– w powiecie trzebnickim było 60 mln PLN, jest 80 mln PLN,

– w powiecie wołowskim było 15 mln PLN, jest 20 mln PLN,

– w powiecie zgorzeleckim było 80 mln PLN, jest 60 mln PLN,

– w powiecie złotoryjskim było 10 mln PLN, jest 15 mln PLN.

Są to oczywiście zasady ogólne – w przypadku tzw. miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze oraz gmin graniczących z takim miastem (na ten moment w dolnośląskim: Bielawa, Bolesławiec, Dzierżoniów, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Lubań, Nowa Ruda, Świebodzice, Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec, Złotoryja, Chełmno) obowiązują preferencyjne warunki (kryterium ilościowe w wysokości 10mln PLN).

Aktualnie trwają konsultacje zmian w przepisach. Zgodnie z nimi kryterium ilościowe dla tzw. reinwestycji (np. rozbudowa zakładu skutkująca zwiększeniem mocy produkcyjnych lub dywersyfikacją produkcji) ma zostać dodatkowo obniżone o 50%.

O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Chętnie odpowiemy również na ewentualne pytania związane z ubieganiem się o pomoc publiczną w ramach decyzji o wsparciu.

Autor: Konrad Kowalski

SENIOR ASSOCIATE | RADCA PRAWNY | OW STATE AID konrad.kowalski@olesinski.com Więcej

Autor: Bartosz Jeziorski

SENIOR MANAGER | RADCA PRAWNY | OW STATE AID bartosz.jeziorski@olesinski.com Więcej