IPCEI

IPCEI, czyli pomoc publiczna na dobrej drodze

W marcu na naszym blogu pisaliśmy o atrakcyjnym mechanizmie pomocy publicznej dla innowacyjnych projektów, tj. Important Project of Common European Interest (IPCEI). Od tamtego momentu w Polsce sporo się wydarzyło w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze nowości.

Polska przystąpiła do trzech inicjatyw IPCEI, tj:

  1. ICPEI on hydrogen –  projekty wpisujące się w łańcuch wartości technologii i systemów wodorowych;
    2. IPCEI on microelectronics – projekty wpisujące się w łańcuch wartości w dziedzinie mikroelektroniki;
    3. IPCEI on Next Generation Cloud Infrastructure and Services – projekty wpisujące się w łańcuch wartości w dziedzinie Infrastruktury i Usług Chmurowych Następnej Generacji.

Etapy poszczególnych projektów IPCEI w Polsce wyglądają następująco:

  • IPCEI on hydrogen – 26 marca 2021 roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zakończyło nabór w konkursie krajowym – więcej informacji TUTAJ.

Wybór projektu na etapie tego konkursu nie oznacza przyznania dofinansowania. Umożliwia jednak rozpoczęcie współpracy międzynarodowej w ramach tworzenia wiązki projektowej na poziomie Unii Europejskiej oraz formalną procedurę na poziomie Komisji Europejskiej, celem nadania projektowi statusu IPCEI. W dalszej kolejności umożliwia uczestnictwo w krajowej procedurze konkursowej na jego finansowanie przez państwo członkowskie.

  • IPCEI on microelectronics – MRPiT do 27 kwietnia 2021 roku czeka na  aplikacje przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem współpracy na poziomie UE w ramach IPCEI on microelectronics – szczegóły TUTAJ.

Pozytywna decyzja w ramach konkursu nie oznacza (podobnie jak w IPCEI on hydrogen) przyznania dofinansowania, a jedynie otwiera drzwi do rozmów na poziomie UE.

Najmniej zaawansowany jest:

  • IPCEI on Next Generation Cloud Infrastructure and Services – tutaj jesteśmy na etapie „0” – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów do 30 kwietnia 2021 roku czeka na założenia projektów dotyczących infrastruktury i usług chmurowych następnej generacji , co z pewnością poprzedza oficjalną decyzję o przystąpieniu Polski do IPCEI on Next Generation Cloud Infrastructure and Services – więcej TUTAJ.

Powyższe inicjatywy do dobry prognostyk dla uczestnictwa Polski w Projektach IPCEI, warto je obserwować. Nasz zespół pomocy publicznej będzie Państwa na bieżąco informować – zachęcamy do śledzenia naszego bloga oraz Linkedina.