01 lip Kolejny duży krok do funduszy UE na lata 2021-2027
30 czerwca Komisja Europejska zatwierdziła Umowę Partnerstwa, która będzie podstawą do akceptacji poszczególnych programów operacyjnych, takich jak FENG i FENIKS. O tych programach pisaliśmy we wpisach: FENG – następca POIR na lata 2021-2027 oraz FEnIKS – wsparcie transformacji energetycznej z funduszy UE. Ich przyjęcie przybliży realne uruchomienie środków z funduszy UE.
Czym jest Umowa Partnerstwa?
Zgodnie z ustawą z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, Umowa Partnerstwa to umowa określająca uwarunkowania, cele i kierunki wykorzystania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Zawiera ustalone między Polską a Komisją Europejską kluczowe kierunki, na jakie wydatkowane będą środki unijne z funduszy strukturalnych oraz podział tych środków pomiędzy poszczególne programy i województwa.
Budżet funduszy unijnych dla Polski
Zatwierdzona Umowa Partnerstwa pieczętuje kwoty przeznaczone na poszczególne programy w nowej perspektywie finansowej. Całkowity budżet środków unijnych dla Polski przeznaczonych na realizację Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 wynosi ponad 76 mld euro. Kwota ta nie obejmuje zatwierdzonego odrębnie Krajowego Planu Odbudowy, o którym pisaliśmy szerzej na blogu.
Na programy regionalne przeznaczone będzie 40% środków, których wydatkowanie nadzorować będą urzędy marszałkowskie. Pozostałe środki wydatkowane będą w ramach programów krajowych.
Największym programom przypisano następujące środki:
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) – 24 mld euro;
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) – 8 mld euro;
- Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny (FERS) – 4 mld euro;
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej – 2,6 mld euro.
Na co zostaną przeznaczone pieniądze z funduszy UE?
Środki będą dzielone w ramach realizacji następujących celów:
- Bardziej konkurencyjnej i inteligentnej Europy, poprzez promowanie innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej (czyli badań naukowych, innowacji, zaawansowania technologicznego, łączności cyfrowej, zwiększania potencjału przedsiębiorstw i administracji).
- Bardziej przyjaznej dla środowiska niskoemisyjnej Europy, poprzez dbanie o efektywność energetyczną, redukcję emisji gazów cieplarnianych, OZE, infrastrukturę energetyczną, przystosowanie do zmian klimatycznych, gospodarkę wodno-ściekową, GOZ, ochronę przyrody, a także transport niskoemisyjny.
- Lepiej połączonej Europy, poprzez rozbudowę infrastruktury transportowej.
- Europy o silniejszym wymiarze społecznym, poprzez rozwój rynku pracy, edukacji, ochrony zdrowia oraz kultury i turystyki.
- Europy bliższej obywatelom, poprzez wsparcie lokalnych projektów, głównie z zakresu turystyki, kultury, ochrony przyrody i rewitalizacji.
- Umożliwienie regionom i obywatelom łagodzenia społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu, z uwagi na transformację regionów górniczych.
Podział środków na regiony
Polska skraca dystans do najbogatszych krajów UE. Niektóre regiony czynią to szybciej, inne wolniej. Dlatego w nadchodzącym rozdaniu środków unijnych polskie regiony podzielono na 3 grupy:
- Regiony lepiej rozwinięte – Warszawa i 9 otaczających ją powiatów;
- Regiony przejściowe – woj. dolnośląskie i wielkopolskie;
- Regiony słabiej rozwinięte – pozostałe regiony.
W założeniu, regiony słabiej rozwinięte otrzymają większe środki. Dodatkowo, realizowane w nich projekty mogą otrzymać wyższe dofinansowanie.
Umowa Partnerstwa zatwierdzona – co dalej?
Zatwierdzenie przez Komisję Europejską Umowy Partnerstwa otwiera drogę do zatwierdzenia poszczególnych programów operacyjnych, takich jak FENG czy FENIKS, w ramach których środki będą dzielone w konkretnych konkursach. O zatwierdzonych programach, jak i najciekawszych konkursach będziemy informować w kolejnych wpisach na blogu, a także w ramach naszego newslettera.
Zachęcamy do zapisu, jeśli chcą Państwo być na bieżąco z najważniejszymi informacjami prawno-podatkowymi.