Czy Twoi pracownicy korzystają z ChataGPT? Zacznij działać!

Publiczne udostępnienie darmowej aplikacji ChatGPT prawie rok temu zmieniło diametralnie sposób wykonywania zadań przez wielu pracowników. Dostępność coraz to nowszych narzędzi korzystających z generatywnej sztucznej inteligencji ułatwia i przyspiesza wiele procesów. Pozwala na automatyczne pisanie maili czy sprawozdań, umożliwia skrócenie godzinnej videokonferencji do kilku zdań podsumowania, zapewnia możliwość tworzenia spersonalizowanych grafik i filmów doskonałej jakości w zaledwie kilka sekund, ściąga z barków trud czytania obszernych fragmentów tekstu, pozwala na syntetyzowanie głosu ludzkiego itd.

Szerokie wykorzystanie generatorów treści i grafik rodzi jednak wiele ryzyk prawnych. Pracodawcy powinni wziąć pod lupę w szczególności zagadnienia bezpieczeństwa tajemnicy przedsiębiorstwa, poufności danych osobowych oraz ochrony tworzonych automatycznie dzieł. Kluczowe jest wdrożenie w firmie odpowiednich wewnętrznych zasad korzystania z generatywnej AI i odpowiedzialne zarządzenie ryzykiem z tym związanym.

Generatywna AI w rękach pracowników

Łatwość i szybkość kreowania treści przy zastosowaniu AI ma swoją cenę.

  • Pracownik wygenerował grafikę, zamiast stworzyć ją samodzielnie? Istnieje ryzyko, że organizacja właśnie utraciła w tym zakresie ochronę prawnoautorską.
  • Komuś w firmie zdarzyło się przekleić do rozmowy z AI informacje zawierające tajemnicę przedsiębiorstwa? Możliwe, że organizacja pozbawiła się ochrony prawnej tych informacji, ponieważ nie podjęła stosownych działań w celu utrzymania ich poufności.
  • Pracownicy streszczają długie konwersacje mailowe przy użyciu AI? Czy polityka danych osobowych w firmie to uwzględnia?

Niemało tego… A to jedynie wierzchołek góry lodowej.

Co powinien zrobić pracodawca?

Pracodawcy często nie mają wiedzy, że ich pracownicy korzystają z generatywnej sztucznej inteligencji. A w naszej ocenie powinni. Wiele firm na świecie przyjęło już wewnętrzne polityki w tym zakresie. Z obawy przed wyciekiem informacji poufnych, zakaz korzystania z ogólnodostępnego ChataGPT (oraz podobnych rozwiązań) przez pracowników wprowadzili już m.in. Apple, Amazon, JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Deutsche Bank czy Goldman Sachs.

O praktycznych konsekwencjach braku wewnętrznych zasad korzystania z AI przekonał się na własnej skórze chociażby Samsung, którego pracownicy w rozmowach z ChatemGPT używali poufnych informacji firmy, co doprowadziło do wycieku kodów źródłowych. Jednocześnie podaje się, że nawet do 11% danych firmowych oraz dotyczących klientów wklejanych przez pracowników do ChataGPT jest poufna5.

Newsletter dla działów HR

Zakazać i problem z głowy?

Zakaz stosowania narzędzi generatywnej AI byłby strzałem w kolano pod kątem optymalizowania kosztów prowadzenia działalności. Nie warto rezygnować z podniesionego dzięki AI standardu efektywności pracowników. Korzyści z AI trzeba jednak czerpać odpowiedzialnie.

Pierwsze kroki w procesie zarządzania ryzykiem związanym z generatywną AI, jakie powinni podjąć pracodawcy to m.in.:

  • znajomość rynku dostawców generatywnej sztucznej inteligencji (zróżnicowanego zarówno pod względem oferowanych modalności, jak i poziomów ryzyka wiążących się z ich stosowaniem),
  • wybór odpowiedniego narzędzia, podyktowany i potrzebami pracowników, i interesem pracodawcy (szczególnie w kontekście ochrony danych oraz
  • ustalenie bezpiecznego pod względem prawnym modelu wdrożeń AI w firmie,
  • wprowadzenie zasad korzystania z generatorów przez pracowników,
  • określenie dopuszczalnych i niedopuszczalnych zastosowań narzędzi opartych na AI.

Są to jednocześnie warunki ograniczenia ewentualnej odpowiedzialności prawnej zarządów firm czy działów HR.

Analiza prawna i idące za nią wdrożenie odpowiedniej polityki stosowania generatywnej AI są kluczem do efektywnej automatyzacji pracy. Pozwolą na uniknięcie późniejszych komplikacji prawnych. Dlatego doradzamy klientom w znalezieniu dostosowanego do potrzeb pracodawcy modelu implementacji AI w firmie oraz wsparamy w dostosowaniu dokumentacji wewnętrznej oraz przeprowadzeniu niezbędnych szkoleń. Zachęcamy do kontaktu.

Autor: Maria Dymitruk

COUNSEL | RADCA PRAWNY | OW LEGAL maria.dymitruk@olesinski.com