28 lis O czym pamiętać przy rozliczaniu ulgi B+R w CIT za 2018 r.?
Dla podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, 31 grudnia 2024 r. upływa termin przedawnienia zobowiązania podatkowego w CIT za 2018 rok. Oznacza to, że jedynie do końca roku podatnicy mają czas na złożenie ewentualnej korekty zeznania CIT, w tym rozliczenie ulgi na działalność badawczo-rozwojową za 2018 rok.
Czym jest ulga B+R w CIT?
Ulga B+R to preferencja podatkowa przewidziana w ustawie o CIT[1]. Pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania o koszty działalności badawczo-rozwojowej, które zostały zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodów (koszty kwalifikowane).
Ulgę na działalność badawczo-rozwojową przewiduje także ustawa o PIT[2].
Kto może skorzystać z ulgi B+R w CIT?
Z ulgi na działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać przedsiębiorcy (podatnicy uzyskujący przychody inne niż z zysków kapitałowych), którzy ponieśli koszty na działalność B+R. W praktyce każdy podmiot zaangażowany w rozwój technologiczny produktów lub procesów, z dowolnej branży, może rozważyć możliwość skorzystania z takiej ulgi.
Największe odliczenia przewidziano dla podmiotów posiadających status centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
Co to jest działalność badawczo-rozwojowa?
To działalność twórcza, która obejmuje:
- badania naukowe lub
- prace rozwojowe.
Badania naukowe są działalnością obejmującą badania:
- podstawowe – które dotyczą prac empirycznych lub teoretycznych. Ich celem jest przede wszystkim zdobycie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
- aplikacyjne – dotyczą prac, które mają służyć zdobyciu nowej wiedzy oraz umiejętności. Są nakierowane na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Prace rozwojowe to z kolei działalność, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie, wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności. Odnosi się to do:
- narzędzi informatycznych lub oprogramowania lub
- planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Koszty kwalifikowane w uldze na działalność badawczo-rozwojową za 2018 r. i wysokość odliczenia
W zależności od podmiotu (centrum badawczo-rozwojowe lub nie), kosztami kwalifikowanym w 2018 r. były, m.in.:
- poniesione w danym miesiącu należności ze stosunku pracy oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności;
- poniesione w danym miesiącu należności z tytułów umowy zlecenia lub umowy o dzieło oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności;
- nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
- nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego, wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
- koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy czy prawa z rejestracji wzoru przemysłowego;
- odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Wysokość możliwego odliczenia w 2018 r. kształtowała się następująco:
- 150% kwalifikowanych kosztów dla płatników będących centrum badawczo-rozwojowym;
- 100% kosztów dotyczących patentów dla płatników będących jednocześnie centrum badawczo-rozwojowym i dużym przedsiębiorcą;
- 100% kwalifikowanych kosztów dla pozostałych przedsiębiorców.
O czym warto jeszcze pamiętać przy rozliczeniu ulgi B+R w CIT za 2018 r.?
1 stycznia 2018 r. weszła w życie duża nowelizacja przepisów w zakresie stosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Warto więc pamiętać, że wewnętrzne procedury i procesy w zakresie rozliczania ulgi za 2017 r. i lata wcześniejsze mogą być już nieaktualne.
Nowelizacja usunęła wyłączenie przewidziane we wcześniejszej wersji ustawy o CIT, dotyczące „zakazu” łączenia ulgi przyznanej z tytułu działalności w specjalnej strefie ekonomicznej z ulgą B+R. Od 2018 r. prowadzenie działalności w strefie nie dyskwalifikuje automatycznie możliwości stosowania ulgi B+R w CIT.
Przewidziano jednak pewne ograniczenie[3]. Prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są uwzględniane przez podatnika w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zwolnienia strefowego.
Jak rozliczyć ulgę B+R w CIT za 2018 r.?
Aby poprawnie rozliczyć ulgę na działalność badawczo-rozwojową za 2018 r. podatnik powinien podjąć następujące kroki:
- Dokonać analizy projektów badawczo-rozwojowych: spółka powinna wytypować i zweryfikować, które z jej projektów spełniają kryteria działalności badawczo-rozwojowej.
- Zidentyfikować i obliczyć koszty kwalifikowane.
- Złożyć korektę zeznania rocznego CIT za 2018 r. wraz z wnioskiem o zwrot nadpłaty (ewentualnie wraz z wnioskiem o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych).
Jeżeli są Państwo zainteresowani wsparciem w zakresie ulgi B+R lub pomocą w jej rozliczeniu – zarówno w 2018 r., jak i latach następnych – zachęcamy do kontaktu!
[1] Art. 18d ustawy o CIT
[2] Art. 26e ustawy o PIT
[3] Art. 18 d ust. 6 ustawy o CIT